Uncategorized

“දාරුණො භික්ඛවෙ, ලාභසක්කාරසිලොකො – මහණෙනි, ලාභසත්කාර, කීර්ති ප්‍රශංසා දරුණු ය…” (ලාභසක්කාර සංයුත්තය)

“දාරුණො භික්ඛවෙ, ලාභසක්කාරසිලොකො –
මහණෙනි, ලාභසත්කාර, කීර්ති ප්‍රශංසා දරුණු ය…”
(ලාභසක්කාර සංයුත්තය)

කාමභෝගී දිවියක් ගත කරමින් සිට එහි නිස්සාර බව දැක හෝ තෙරුවන කෙරෙහි පහළ වූ ශ්‍රද්ධාවෙන් යුක්තව අයෙක් පැවිදි වෙති. පැවිදි වනුයේ ද “සබ්බ දුක්ඛ නිස්සරණ, නිබ්බාණසච්ඡිකරණත්ථාය, ඉමං කාසාවං ගහෙත්වා, පබ්බාජේථ මං භන්තේ, අනුකම්පං උපාදාය” නම් වූ පැවිදි වාක්‍යය කියා සිවුර ඉල්ලා ගැනීමෙන් අනතුරුව ය. “සිය`ඵ දුකින් නිදහස් වීම නම් වූ නිර්වාණය ශාක්ෂාත් කරගැනීම් වස් මේ කහ සිවුර මට දී මා හට අනුකම්පාවෙන් පැවිදි කරගන්නා සේක්වා” යි කියති.

එසේ “සිය`ඵ දුකින් නිදහස් වීමට” ය යි කියා පැවිදි බිමට ඇතුළත් වී කය පැවිදි කළ ද සිත පැවිදි කිරීම එතරම් පහසු කටයුත්තක් නොවේ. නිතර සැලෙන සිත පැවිද්දාට ද එසේම ය. ශ්‍රමණ කෘත්‍යය කරගෙන ඔහේ ඉන්නා විට ලාභසත්කාර කීර්ති ප්‍රශංසා ලැබීමේ ආශාව වඤ්චකව සිට ගනිමින් “පරාර්ථය සිද්ධ කළයුතු යැයි” අදහස් පහළ වන්නට පටන් ගනී. ඉන් මඬනා ලද සිත් ඇති වූ කල්හි අන්‍යයන් පහත් කොට ද තමන් උසස් කොට ද සිතිවිලි මතුවන්නට පටන් ගනී. “මේ විහාරස්ථානයේ නායක හිමියන් ගෙන් ගමට විය යුතු සේවය නිසි පරිදි නො වන්නේය, එසේ කටයුතු නිසි පරිදි වූවා නම් බොහෝ ගම්වැසියන් මේ වන විටත් නිවන් පසක් කරගෙන ය, කුමන බාධක ආව ද කළයුත්ත කරන්නට ඉදිරියට තැබූ පය නම් පසුපසට නො ගන්නේමය” යි අධිෂ්ඨානයෙන් වඤ්චිත කාමච්ඡන්දය මතු වන්නේ ය.

එතැන් සිට ඉඩ ලැබෙන ලැබෙන අවස්ථාවන්හි දී ගුරු හිමිවරුන් මැඬගෙන යාමට තරම් ක්ලේශයන් බලවත් වන්නේ නම් එසේ මැඬගෙන යාමෙන් ද, එපමණට බලවත් නොවී නම් හැකි අවස්ථාවන්හි දී ඉස්මතු වන්නට ද කටයුතු යොදන්නේ ය.

මේ දකින ගිහි පින්වතුන් ගෙන් සමහරෙක් කරුණු කිසිත් නො දැන අවංකවම ද එයට දායක වෙති. තව සමහරෙක් අයුතු ප්‍රයෝජන ලබනු සඳහා ද ඒ භික්ෂූන් වහන්සේ උසි ගන්වති. “මේ විහාරස්ථානය බැබලෙන්නට පටන් ගත්තේ ඔබ වහන්සේ ගේ ආගමනයෙන් පසුව ය, ඔබ වහන්සේ ගමට මිණි පහණක් ය, නායක හිමියන් මෙතෙක් කල් මොනවා කළාදැයි අපට නම් වැටහෙන්නේ නැත ය, ඔබ වහන්සේ ගේ ඥානය හා දක්ෂතාවය අති මහත්ය, මේ ආශ්චර්යයන් මෙතෙක් කලක් කොහේ සැඟවී තිබුනි දැ යි” කියා වර්ණනා කරති. නො එසේ නම් නායක හිමියන් සිටිය දී නො මනා ලෙස නවක පැවිද්දාට ගරු බුහුමන් පුද සත්කාර කර දැන හෝ නො දැන ගුරු හිමියන් අවඥාවට ලක් කරති.

විහාරස්ථානය තුල ගිහියා සීතල යුද්ධය අරඹන්නේ මෙලෙසිනි.

කෙළෙසුන් කෙරෙන් විනිර්මුක්ත නො වූ පෘථග්ජන පැවිද්දාට මින් පසු පැවිදි වූ කාරණය අමතක වෙති. එක්කෝ එහෙන් මෙහෙන් ධර්මය අතපත ගා බණ කියන්නට පටන් ගනිති. “මොනවා කීවත් ඕනෑම කාලයක එයට පිරිසක් කැමති වෙති. තවත් පිරිසක් අකමැති වෙති”. දේශනයට කැමති පිරිස එය විමසීමකින් තොරව ම “මේ නම් ඉතා වටිනා බණකැයි” වර්ණනා ද කරති. ඉන් ප්‍රමුදිත වන පැවිද්දා තව තවත් දේශනය ගිහියා ගේ සිත් ගන්නා අයුරින් කරන්නට ඉටා ගනිති. සමහර විටෙක අතින් දමා පිටකයේ නැති ඒවා ද කියති. එසේ කිරීම සාධාරණීකරණය කරන්නට ඒවාට විවිධ හේතු ද සොයති. “දහම ප්‍රායෝගික විය යුතුය, සරල විය යුතුය, අපබ්‍රංස නො විය යුතුය”, යනාදි වශයෙන් කියමින් තමා ගේ ක්ලේශයන් ට උචිත වන පරිද්දෙන් ධර්මය නම්‍යශීලී කරන්නට ගොස් ධර්ම රත්නයට ද නිග්‍රහ කරති. එසේ කරත් කරත් ම ලාභ සත්කාර ද වැඩි වැඩියෙන් ගලා එන්නේ ය.

මේ ලාභ සත්කාර කීර්ති ප්‍රශංසා හමුවේ පැවිද්දාට මූලික ඉලක්කය මු`ඵමනින්ම අමතක වේ. “පණ්සලේ නායක හාමුදුරුවන්ටත් මට තරම් බැරි ය, උන්වහන්සේ සිටියත් මේ පණ්සල බැබලෙන්නේ මා නිසාය, මා නම් ත්‍රිපිටක විශාරදයෙකැ යි” තමන් විසින් ම තමන් ව ඔසවා තබා ගනිති.

එසේ කොට එතැන් පටන් අමුතුම මාදිලියේ ගමනක් යති. බුද්ධ දේශනාවෙන් අපගමණය වූ ඒ නව මාවත තුල භාග්‍යවතුන් වහන්සේට ධර්ම රත්නයට හෝ සංඝ රත්නයට හිස නැවීමක් නැත. ත්‍රිවිධ රත්නය උසස්යැයි සිතීමක් හෝ ශ්‍රද්ධා මාත්‍රයක් ප්‍රේම මාත්‍රයක් නැත. ආචාර්යෝපාධ්‍යායයන් වහන්සේලාට ගෞරවයක් නැත. ඇත්තේ මොනවා හෝ කර ප්‍රසිද්ධ වීමේ වුවමනාව පමණි. ඒ පැවිද්දන් ගේ වශයෙනි.

ගිහියන් ගේ වශයෙන් ද ලාභ සත්කාර කීර්ති ප්‍රශංසා එමෙන් ම දරුණු ය.

එහෙන් මෙහෙන් හර බර වචනයක් දෙකක් තෙපලීමට හැකි වන විට ඒ වටා පිරිස රැස් වෙති. මුලින් මුලින් බොහෝ විට නිවැරදි බුද්ධ වචනය ම ද කියති. පසුව හිතු හිතු දෑ කීව ද තමන් වටා එක්රොක් වූ පිරිසට එහි ගණනක් නැත. ඔවුන් ගේ ඒ ගැන සොයා බැලිමක් ද නැත.

“මේ නම් උත්තමයෙක, පින්වතෙක, පාරමිතා පුරා අපට ම දහම් දෙසන්නට පැමිණියෙක” කියා ඔසවා තබති. මින් එසවෙන ගිහි පින්වතා එතැන් පටන් මොනවා කීවත් කිසිවෙක් කිසිත් නො විමසන බව දන්නා හෙයින් සිතට එන එන දෙය කියන්නට ලැජ්ජා භය ඉන් මත්තට නැතිවන්නේය.

එතැන් පටන් යටපත් වී තිබූ කෙලෙස් බුබු`ඵ දමමින් උඩට එන්නට පටන් ගන්නේය. බුද්ධ වචනයට අ`ඵතින් අර්ථකථන ඉදිරිපත් කරන්නට පටන් ගන්නේය. අමුතු පද ගැලපිලි, නිරුක්ති, අර්ථ දෙන්නට පටන් ගන්නේය. “බුදුන් වහන්සේ මෙසේ මෙසේ දේශනා කර තිබේය” යි ගොත ගොතා කියන්නේය. ශ්‍රාවකයන් ගේ ඇස් උඩ දමන්නට විශ්මිත කථා කියන්නේය. තමාගේ මතවාදයන් විමසන යමෙක් වෙත්නම් ඉන් ඇඟ බේරා ගැනීම උදෙසා “පිටකය පසුව වෙනස් වී ඇත ය, අටුවා පසුව ලියවුනු ඒවාය, බුද්ධඝෝෂ හිමියන් දහම වෙනස් කෙළේය, සැබෑ දහම් මතු කෙළේ මම ම ය” යි කියති. අන්‍යයන් ගේ ප්‍රශංසාව නම් වූ හී පහර වරදට ලැජ්ජා භය පසාරු කරගෙන යන්නේය.

ලාභසත්කාරයෙන් මඬනා ලද සිතින් ඇරඹුනු ගමන කල් යත් යත් ම ඒ ලාභ සත්කාරයන් රැක ගැනීම උදෙසා කරන සටනක් වන්නේය.

මුලින් කිවූ මුසාවන් හෙළි නොවීමට අ`ඵතින් මුසා ගොතන්නට සිදුවන්නේය. ප්‍රතිරූපය එලෙසින්ම රැකගනු වස් එයට නිතර නිතර හුණු පිරියම් කරන්නට වන්නේය. තමන් වෙත ඇදෙන පිරිස් අන්‍යයන් වෙත නො යන්නට වැට බඳින්නට සිදුවන්නේය. එසේ කරන්නට යාමේදී අන්‍යයන් ගේ දොස් කියන්නට වන්නේය. අත්තුක්කංසන පරවම්භනයේ යෙදෙන්නට වන්නේය.

මෙසේ කලක් ගත වද්දී ගමන පටන් ගත් තැන සිටි පුද්ගලයාට ද වඩා ගුණයෙන් පිරිහුනු අමුතුම සත්ත්වයෙක් අවසන ඉතිරි වන්නේය. කරකවා අතහැරියාක් මෙන් ඒ පුද්ගලයාට කුමක් කළ යුතුද, කොහේ යා යුතුද, කුමකින් පටන් ගත්තේ දැ යි සිහි එළවා ගැනීමට කාලයක් ඉතිරි වන්නේ මරණ මඤ්චකයේදී ය.

එවිට සියල්ල සිදු වී හමාර ය.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *